POZNAJ POLSKĘ
Dnia 4 maja 2022 r. w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka szkolna klas I-III (67 uczniów w komplecie spotkało się przed budynkiem szkoły, aby wyruszyć w podróż do Warszawy) – dofinansowana w ramach programu MEiN do Centrum Nauki Kopernik, które jest największym osiągnięciem polskiej nauki. To jedno z największych tego typu obiektów w Europie. ,,Ekspozycja podzielona jest na 6 interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Tu muzyka idzie w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Uczniowie wybrali się też do Planetarium, gdzie na sferycznym ekranie mogli obejrzeć wyjątkowe filmy, a podczas pokazów na żywo przyjrzeć się gwiazdom, które świecą na niebie, a także wysłuchać koncertów. Po obiedzie, można było podziwiać Stare Miasto w Warszawie, zachwycające kunsztem architektury i budową o kształcie prostokąta. Wybrano się na Zamek Królewski w Warszawie, do jednej z najważniejszych rezydencji królewskich w Europie. To nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz, ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, a zawarty w nim ładunek symboliczny. To pomnik polskiej niepodległości, historyczna siedziba królów, Sejmu, Prezydenta II RP, która stanowi swoisty pomost łączący polskie tradycje monarchiczne z republikańskimi. Z zewnątrz można było podziwiać Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Barbakan, mury obronne, pomnik Małego Powstańca. Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko muzeum wnętrz, ale także galeria sztuki, ośrodek nauki i edukacji, miejsce, które pełni funkcje reprezentacyjne na szczeblu państwowym i międzynarodowym. Wycieczka była bardzo udana, lecz krótka. Było mnóstwo atrakcji i zabawy, ale również przybliżono uczniom historię stolicy. Wycieczka była bardzo udana, lecz krótka. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś weźmiemy udział w takim wyjeździe.
Artykuły
20 września 2023
Dnia 20 września 2023 roku uczniowie klas VI i VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie , wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Jej celem było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Wycieczka obejmowała wizytę w pałacyku Henryka Sienkiewicza – Oblęgorek, Pomnik Przyrody – Dąb Bartek, , zwiedzanie i udział w warsztatach w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów.
Pierwszym miejscem, które zaplanowano do zwiedzania był sławny Dąb Bartek – najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale i głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące.
Kolejnym punktem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam, z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z życia pisarza i odwiedzali pomieszczenia, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Pałacyk zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam życie wybitnego pisarza oraz pamiątki, jakie po nim pozostały.
Uczniowie z zapartym tchem oglądali niezwykłą kolekcję malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które stanowiły dawne wyposażenie pałacyku.
Następnie pod opieką przewodnika grupa udała się do Kielc. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w budynku gimnazjum, do którego kiedyś uczęszczał pisarz. Krótki spacer po Parku Miejskim im. S. Staszica, a także „Alei Sław” ozdobionej popiersiami znanych osobistości ze świata kultury i sztuki XX wieku. Wzgórze Zamkowe - to właśnie tam powstały najcenniejsze zabytki Kielc. Należy do nich XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NPM.
Po spacerze udaliśmy się na obiad serwowany w jednej z restauracji znajdujących się w sąsiedztwie Centrum nauki Leonarda Da Vinci.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w CENTRUM NAUKI LEONARDA DA VINCI, które powstało w 2014 roku i stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce, po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obiekt propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwości korzystania z najnowocześniejszego sprzęt interaktywnego i ekspozycji z całego świata.
Około godziny 18.00 szczęśliwie wróciliśmy do domu, gdzie czekali na nas rodzice.
Udział uczniów w lekcji żywej historii przyczyni się do przygotowania ich do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa kulturowego w przyszłości oraz uwrażliwia na wartość kulturową zabytków.
8 maja 2023
Dnia 5 maja 2023 r. w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka szkolna klas I-III dofinansowana w ramach programu MEiN do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz do Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy, gdzie naprzemiennie odbyło się zwiedzanie i lekcja pt. ,,Ile magii potrzeba, aby samolot latał”. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami fizyki i aerodynamiki – prawo grawitacji, komin powietrzny, siła nośna, opór powietrza, aerodynamika. Zaprezentowano uczniom podstawowe elementy budowy samolotów i śmigłowców. Uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się ,,Dlaczego samolot unosi się w powietrzu?”. Dużą atrakcją było wejście do trzech maszyn lotniczych. Po zwiedzaniu zjedliśmy pyszny obiad, a po nim pojechaliśmy do drugiego punktu wycieczki, tj. do Muzeum Czartoryskich w Puławach, gdzie uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej pt. ,,Detektywi muzealni na tropie”. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, gdzie detektywi muzealni poprzez szyfry, zagadki, wskazówki mieli możliwość dowiedzieć się jakie tajemnice kryją się w salach muzealnych. Następnie udaliśmy się do parku pałacowego, gdzie znajdował się Domek Gotycki i Świątynia Sybilli. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia pięknych pawi w scenerii zieli na tle Muzeum Czartoryskich. Było mnóstwo atrakcji i zabawy, pogoda piękna. Uczniowie na długo zapamiętają lekcję historii związaną z lotnictwem i muzealnymi tajemnicami.
Czytaj więcej o: Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę" 202323 maja 2022