Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę" 2023

8 maja 2023

Dnia 5 maja 2023 r. w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka szkolna klas I-III dofinansowana w ramach programu MEiN do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz do Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy, gdzie naprzemiennie odbyło się zwiedzanie i lekcja pt. ,,Ile magii potrzeba, aby samolot latał”. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami fizyki i aerodynamiki – prawo grawitacji, komin powietrzny, siła nośna, opór powietrza, aerodynamika. Zaprezentowano uczniom podstawowe elementy budowy samolotów i śmigłowców. Uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się ,,Dlaczego samolot unosi się w powietrzu?”. Dużą atrakcją było wejście do trzech maszyn lotniczych. Po zwiedzaniu zjedliśmy pyszny obiad, a po nim pojechaliśmy do drugiego punktu wycieczki, tj. do Muzeum Czartoryskich w Puławach, gdzie uczniowie mieli możliwość  uczestniczenia w lekcji muzealnej pt. ,,Detektywi muzealni na tropie”. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, gdzie detektywi muzealni poprzez szyfry, zagadki, wskazówki mieli możliwość dowiedzieć się jakie tajemnice kryją się w salach muzealnych. Następnie udaliśmy się do parku pałacowego, gdzie znajdował się Domek Gotycki i Świątynia Sybilli. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia pięknych pawi  w scenerii zieli na tle Muzeum Czartoryskich. Było mnóstwo atrakcji i zabawy, pogoda piękna. Uczniowie na długo zapamiętają lekcję historii związaną z lotnictwem i muzealnymi tajemnicami.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i pomnik

Może być zdjęciem przedstawiającym 20 osób i pomnik

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i pomnik

Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, pomnik i tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i śmigłowiec

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób i śmigłowiec

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, samolot i tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób i ludzie uczą się

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób

Może być zdjęciem przedstawiającym 14 osób i ludzie uczą się

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób

Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób i Brama Brandenburska

Może być zdjęciem przedstawiającym trawa

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób