Erasmus - mobilność uczestników V grupa

17 sierpnia 2022

Publiczna Szkoła Podstawowa w Makowie uczestniczyła w ramach programu Erasmus+ ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej”.

W ramach w/w projektu ostatnia grupa pracowników w okresie od  3 lipca 2022r. do 10 lipca 2022r. odbyła mobilność do miasta Cork w Irlandii, celem poszerzenia kompetencji językowych, a tym samym podniesienia jakości kształcenia uczniów w Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie.

Zajęcia z języka angielskiego odbywały się w szkole  - Cork English World, od poniedziałku do piątku, w wymiarze łącznym 20 godzin. Językiem komunikacji był wyłącznie język angielski. Pani prowadząca to osoba  starannie przygotowana pod względem merytorycznym, a także legitymująca  się wysoką kultura osobistą. Podejmowała różnorakie  starania, aby osoby uczestniczące w przedmiotowych zajęciach  mogły rozwijać umiejętności.

Ponadto w ramach przedstawionej mobilności grupa uczestniczyła w wycieczkach.  Jedną z nich było zwiedzenie miasta Cork (drugiego co do wielkości miasta w Irlandii),  leżącego przy ujściu rzeki Lee  do  Morza Celtyckiego.  Jesteśmy dumni, że udało się nam zwiedzić miasto, które jest ważnym ośrodkiem akademickim. Funkcjonuje tu kilka wyższych uczelni, na których kształci się znacząca liczba studentów,  w tym wielu obcokrajowców. Zobaczyłyśmy wiele katedr, w tym: rzymskokatolicką katedrę Najświętszej Maryi Panny i św. Anny oraz należącą do  Kościoła Irlandii katedrę św. Findbara, najstarszą budowlę w mieście jaką jest wieża Red Abbey oraz wiele innych atrakcji turystycznych: zabytkowy most, XVIII- wieczny The English Market, University College Cork i wiele innych obiektów.

Udało nam się także zwiedzić  port w Kinsale, a także samo miasteczko, które jest  bardzo kolorowe, bogato ozdobione, urocze, z maleńkimi uliczkami, leżące na wzgórzu, stwarzające niesamowite wrażenie.

Miasto Cobh, do którego także dotarłyśmy uznane za jedno z najpiękniejszych miast  w Europie. Samo miasteczko i jego kluczowa atrakcja turystyczna to powiązanie miasta z historią Titanica.  Cobh było ostatnim przystankiem w rejsie Titanica, który z tutejszego portu wypłynął 11 kwietnia 1912r.

Dzięki starannie organizacji i bogatej ofercie instytucji przyjmującej udało nam się udoskonalić komunikację w języku angielskim, poznać  historię i kulturę Irlandii. Poza tym, z uwagi na klimat śródziemnomorski podziwiałyśmy także piękną roślinność, często egzotyczną, starannie przy tym pielęgnowaną. Reasumując, możemy powiedzieć , że mobilność ubogaciła nasze wnętrza, a cele zapisane w projekcie zostały osiągnięte.