Erasmus - mobilność uczestników IV grupa

17 sierpnia 2022

W dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2022 r  troje nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie uczestniczyło w kursie językowym, realizowanym w ramach programu Erasmus +.

Naszą tygodniową przygodę rozpoczęliśmy w niedzielę 26 czerwca z Portu Lotniczego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Około godziny 14 wylądowaliśmy w Cork, w drugim co do wielkości mieście Irlandii. Zmiana strefy czasowej spowodowała, że „zginęła „ nam jedna godzina.

Z lotniska udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania w Deans Hall. Na miejscu otrzymaliśmy informacje dotyczące naszego pobytu i warunków zakwaterowania.  W godzinach popołudniowych postanowiliśmy zwiedzić Cork, to Irlandzkie miasto wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Od poniedziałku do piątku uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole językowej Cork  English Word – Inclusive English School. Było to ciekawe doświadczenie, ale także okazja do podnoszenia swoich umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim z innymi uczestnikami kursu niemal z całego świata.

Praca w grupie wielonarodowościowej mobilizowała do dobrego przygotowania się do zajęć, które były prowadzone przez międzynarodowych wykładowców, ale także odbywały się w niezwykle przyjaznej i życzliwej atmosferze. Mieliśmy więc szansę na podnoszenie swoich umiejętności i naukę  nowych, innowacyjnych technik uczenia się, które z pewnością wykorzystamy w naszej codziennej pracy.

W ramach projektu uczestniczyliśmy  także  w wycieczkach mających na celu poznanie miasta Cork i niektórych miast  tegoż hrabstwa. W poniedziałkowe popołudnie zwiedzaliśmy Cork , tym razem już w towarzystwie pani przewodnik. Dowiedzieliśmy się, że miasto położone jest na bagnistych terenach , przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Tak ukształtowany teren miał wpływ na to, że miasto poprzecinane jest licznymi kanałami i mostami. Duże wrażanie zrobiła też na nas niezwykle zróżnicowana kolorystycznie wiktoriańska architektura miasta. Cork to niezwykle gwarne i tętniące życiem miasto studenckie.

W środę mieliśmy za zadanie wykorzystując swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim, dotrzeć do Kinsale, portowego miasteczka w hrabstwie Cork.  W okolicach tego miasta w 1601 r rozegrała się bitwa morska pomiędzy wojskami irlandzko-hiszpańskimi oraz brytyjskimi. W  przeszłości w mieście znajdowała się baza morska, która z czasem została przekształcona w port jachtowy.

Miasto słynie też z ciekawej kuchni i co roku odbywa się tutaj Festiwal Smakoszy. Jako „wytrawni smakosze”