Erasmus - mobilność uczestników III grupa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 maja 2022

Sprawozdanie z wyjazdu na Maltę w ramach realizacji programu Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej.’’

W dniach 28.04.2022 r. - 05.05.2022 r.  grupa sześciu pracowników zatrudnionych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie uczestniczyła w ramach programu  Erasmus + ,,Edukacja Szkolna, akcja Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej’’ w tygodniowym kursie językowym.  Pracownicy szkoły podnosili swoje kompetencje z języka angielskiego w celu wprowadzania do swojej pracy innowacyjnych technik nauczania.

Na Maltę udaliśmy z lotniska Modlin w Warszawie i wylądowaliśmy na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Malta w local council Luqa. Stamtąd busem zostaliśmy przewiezieni do miejscowości Buggiba, gdzie mieliśmy zakwaterowanie w Canifor Hotel. Kiedy przybyliśmy na miejsce, zostaliśmy powitani przez Panią, z którą omówiliśmy sprawy organizacyjne związane z naszym pobytem na Malcie. Popołudniu udaliśmy się na posiłek i zwiedzanie miasta.

Następnego dnia rano udaliśmy się na zajęcia z języka angielskiego, które odbywały się w Szkole Angielskiego BELS Malta. Szkolenia w ramach mobilności zostały tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadały założeniom projektu. Zajęcia w tej szkole odbywały się od poniedziałku do piątku wyłącznie w języku angielskim. Każdy dzień nauki składał się z trzech bloków podzielonych krótkimi przerwami w godz. 9.00-14.30. Szkolenie grupy obejmowało łącznie 20 godzin. Pozwoliło rozwinąć nauczycielom umiejętności językowe ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności komunikacyjnych. Ważnym aspektem było  doskonalenie znajomości słownictwa, wymowy i gramatyki. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, prowadzący dokładali wszelkich starań, by były atrakcyjne i na wysokim poziomie merytorycznym.  Warto też podkreślić, że osoby prowadzące kursy były dużym wsparciem dla nauczycieli, chętnie im pomagali.

Wolny czas od zajęć wykorzystywaliśmy na wycieczki fakultatywne  w celu  zwiedzania niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc na Malcie.

W sobotę udaliśmy się na wycieczkę objazdową zorganizowaną przez organizatora wyjazdu. Odwiedziliśmy Sanktuarium Wniebowzięcia Matki Bożej, zwane jako Rotunda w Moście.

Następnie pojechaliśmy do miasta Rabat, gdzie spacerowaliśmy wąskimi, uroczymi uliczkami miasta, podziwialiśmy maltańską architekturę domów w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami, aż doszliśmy do murów miasta  Mdina zwanym Cichym Miastem.

 

 

Mdina, to dawna stolica państwa. Spacerując podziwialiśmy kolorowe drzwi ozdobione gustownymi kołatkami. Jej położenie na wzgórzu sprawia, że z murów miasta możemy podziwiać panoramę wyspy i wszystkie jej kolory.

Po zwiedzaniu Mdiny udaliśmy się do huty szkła Mdina Glass, gdzie podziwialiśmy wyroby funkcjonalne oraz dekoracyjne zwracające uwagę soczystymi kolorami i pięknymi zdobieniami.

Na sam koniec wycieczki pojechaliśmy zobaczyć najwyższe klify Malty – Dingli Cliffs. Są to najlepsze punkty widokowe z których mogliśmy podziwiać zapierające w piersiach panoramiczne widoki.

W niedzielę popłynęliśmy statkiem podziwiać okoliczne wyspy: Gozo, Comino i wiele innych małych wysepek, mikrowysepek i skał wystających z morza. Dłuższy postój mieliśmy na Blue Lagun, która zachwyciła nas niesamowitym błękitem otaczającego jej morza.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy była Valetta – obecna stolica Malty. Miejscowość ta zrobiła na nas niesamowite wrażenie swoją architekturą, spójnością zabudowy starego miasta i klimatycznymi uliczkami zachęcającymi do spacerów.

Wycieczki umożliwiły poznanie historii, zabytków i architektury tego pięknego państwa.

We wtorek zostaliśmy zaproszeni uroczystą kolację do Restauracji Ta’ Marija w Moście. Mogliśmy degustować tradycyjne potrawy maltańskie, a także podziwialiśmy pokazy regionalnych tańców.

 

 

Podsumowując, kurs językowy na Malcie okazał się być niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwił rozwój  kompetencji językowych, przyczynił się do zwiększenia poczucia pewności siebie u uczestników, którzy zdecydowanie łatwiej mogli porozumiewać się z innymi w języku angielskim, dał szansę zdobycia ogromnej wiedzy językowej, metodycznej oraz wiedzy dotyczącej historii Malty. Pracownicy szkoły biorący udział w kursach na Malcie w ramach projektu Erasmus+ ‘’Mobilność Kadry edukacji szkolnej’’ wrócili do kraju z ogromną satysfakcją i dumą. Nowe umiejętności niewątpliwie przyczynią się do podniesienia jakości pracy Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie.