Publiczna Szkoła Podstawowa w Makowie
Aktualności - archiwum 2017-2018

Godziny lekcyjne
1 8.00 8.45
2 8.50 9.35
3 9.45 10.30
4 10.50 11.35
5 11.45 12.30
6 12.40 13.25
7 13.35 14.20
8 14.25 15.10
FOTORELACJA Z KONCERTU MUZYCZNEGO


            25 września 2017 roku odbył się w naszej szkole koncert muzyczny zatytułowany „Podróż z muzyką”.
Wszyscy zachwyceni byli znakomicie dobranymi i wykonanymi utworami znanych kompozytorów.
Szczególną wartością koncertu była możliwość aktywnego w nim uczestnictwa. Dzieci ilustrowały ruchem muzykę oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych i integracyjnych.

Zapraszamy do galerii.
GMINNY TURNIEJ PIŁKARSKICH PIĄTEK MAKÓW 2017

       28 września w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Piłkarskich Piątek. W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn z terenu miasta i gminy Skaryszew, w tym i 7 drużyn chłopców i 4 dziewcząt.
     Drużyna chłopców w skład której wchodzili: Bator Kamil, Deja Dawid, Królikowski Karol, Pyzara Patryk, Tomczyk Adam, Zięba Karol, Adamczyk Ksawier, Jadczak Jakub i Pieczara Mikołaj zdobyła III  miejsce pokonując tym samym reprezentację z Makowca.
Natomiast drużyna dziewcząt, którą tworzyły: Krasińska Kamila, Sowa Karolina, Szwarniewicz Zuzanna,Wożniak Nikola, Wólczyńska Maja, Chmielewska Natalia, Sowa Natalia, Tokarska Karolina, Wolska Wiktoria, zdobyły II miejsce walcząc w finale z reprezentacją
Chomentów Puszcz.
Wielkie gratulacje dla obu drużyn.
        Zawody uświetnił występ szkolnych cheerleaderek. Dzielnym dziewczynom, które trenują od roku, by przyozdobić każdą sportową imprezę również należą się wielkie gratulacje. Do zespołu należy: Gomuła Zofia, Kowalska Ewa, Osowska Eliza,Sowa Karolina, Sowa Natalia, Szpilska Kinga, Szwarniewicz Natalia, Szwarniewicz Zuzanna, Wolska Oliwia, Wólczyńska Maja i Zięba Maria.
Spotkanie z policjantem

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.  W ramach edukacji w tym kierunku
3 października 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantką Renatą Gawryś z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Forma tego spotkania miała charakter podziału uczniów na trzy grupy wiekowe (0-III, IV-V, VI-VII). Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Pani policjantka, w formie praktycznej i zabawy oraz poprzez projekcję filmów, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.    Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu, bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
Dzięki takim spotkaniom policjant, bądź policjantka będzie się wszystkim  kojarzyć, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Dzień Edukacji Narodowej
Sprawozdanie z uroczystości z okazji DEN.
     W piątek t.j. 13 października 2017 roku w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 11 w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy I. Zaraz po niej wystąpili uczniowie klas: II, IIIa i IIIb, którzy słowami i piosenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele pięknych, ciepłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili ich pracę i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, serce i troskę o dobro wychowanków.
     Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Magdalena Makuch, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie oraz wręczyła nagrody wybranym nauczycielom.
Ślubowanie uczniów klasy I
Dnia 20 X 2017r. w PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie uczniowie z klas: O- III obejrzeli przedstawienie: „Królowa Śniegu”.

Ciekawa oprawa muzyczna, efektowne lalki występujące w przedstawieniu sprawiły, że dzieci z zainteresowaniem oglądały każdą scenę.
Po przedstawieniu aktorzy oddali „bohaterów” baśni w ręce widzów. Każdy mógł obejrzeć z bliska piękną Królową Śniegu, Gerdę, czy Kaja i sam zobaczyć, jak porusza się takim rekwizytem podczas przedstawienia. Zarówno sam spektakl, jak też zabawa lalkami przybliżyły dzieciom jedną z form teatralnych - teatr lalek. Na zakończenie chętni uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Porządkowania pomnika żołnierza Antoniego Muczynisa

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.”
     Dnia 30 października przedstawiciele szkolnego wolontariatu wraz z opiekunami zorganizowały akcję porządkowania pomnika żołnierza Antoniego Muczynisa,
który zginął z rąk okupanta niemieckiego w 1939 roku na polu folwarku Maków.
Pomimo chłodu i silnego wiatru uczennice z ogromnym zaangażowaniem w atmosferze ciszy i zadumy oczyściły i umyły pomnik, oraz zapaliły znicze.
    Opiekunowie wolontariatu pani Agnieszka Kaca i Justyna Adamczyk dziękują rodzicom młodych wolontariuszek za przygotowanie ich do uczczenia pamięci zasłużonego żołnierza.
Konkurs plastyczny "Kolorowa Jesień"

8 listopada 2017 r. w PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie  Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Kolorowa Jesień”.  W rywalizacji wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz wychowankowie przedszkoli  z terenu miasta i gminy Skaryszew.
      Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród poprzedzone zostało występem artystycznym przedszkolaków z PSP w Makowie. Grupa 0a pod kierunkiem pani Lidii Banaszkiewicz przedstawiła teatrzyk „Leśne Duszki” natomiast grupa 0b przygotowana przez panią Agnieszkę Kacę zaprezentowała swoje umiejętności taneczne i wokalne w improwizacji ruchowej do piosenki „Jesienny deszcz”.
          Po długiej naradzie jury w składzie: p. Alina Kacperczyk, p. Iwona Kilianek, p. Dorota Lis ogłosiło wyniki konkursu.
Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach wiekowych. Laureatami  zostali:
Kategoria I\Klasy 0- 1
1 miejsce - Maja Osowska PSP w Skaryszewie \ Lena Rybińska PSP w Modrzejewicach
2 miejsce -  Adam Tatar PSP w Makowie
3 miejsce - Aleksandra Rozwadowska Samorządowe Przedszkole w Skaryszewie
Kategoria II\ Klasy 2- 3
1 miejsce - Filip Domagała PSP w Modrzejewicach \ Maja Cieśla PSP w Makowcu
2 miejsce -  Nikola Zawisza PSP w Odechowie, filia w Wólce Twarogowej
3 miejsce -  Dominika Marchewka PSP w Sołtykowie

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew otrzymali: Ala Deja oraz Błażej Kościelniak z PSP w Makowie
Wyróżnieni zostali: Szymon Strzelecki z PSP w Dzierzkówku Starym, Nikola Laban                         z PSP w Chomentowie Puszcz, Zuzanna Morawska z PSP w Odechowie oraz Katarzyna Wojnarska z PSP w Sołtykowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
       Szczególne podziękowania organizatorzy kierują w stronę Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew pana Ireneusza Kumięgi, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego   w Makowie pani Magdaleny Makuch za ufundowanie atrakcyjnych nagród oraz Dyrektor  Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie  pani Aliny Kacperczyk, Sekretarz Miasta          i Gminy Skaryszew pani Iwony Kilianek i nauczyciela biblioteki w PSP  w Makowie pani Doroty Lis za pracę  w komisji konkursowej.
Serdecznie dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzieci do konkursu.
Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie.

Listopad ze względu na charakter przeżywanych świąt, jest miesiącem skłaniającym do refleksji nad życiem i przemijaniem. Po Uroczystości Wszystkich Świętych przychodzi czas na nasze największe święto narodowe - 11 Listopada.
Dnia 09 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach niewoli.
Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy siódmej pod kierunkiem nauczycieli: Edyty Nosowskiej i Justyny Adamczyk. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły przez poczet sztandarowy. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, wiersze i pieśni z okresu walk o niepodległość.
W ciekawy skłaniający do refleksji sposób uczniowie przedstawili losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Dopełnieniem była dekoracja, która pełniła również funkcję edukacyjną, ponieważ w swej grafice zawierała daty wydarzeń historycznych prezentowanego okresu.
Program artystyczny był przedstawiony w dwóch odsłonach oddzielnie dla klas O-III  i IV-VII. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Po uroczystości przedstawiciele dzieci wraz z opiekunami udali się pod pomniki pamięci w pobliżu szkoły, gdzie zapalili znicze, wyrażając wdzięczność tym, którzy walczyli o niepodległość.
Postawa i zaangażowanie uczniów podczas obchodów święta pokazały, że szacunek     i umiłowanie wartości jaką jest Ojczyzna młodym Polakom nie jest obojętna.
IV GMINNY KONKURS HUMANISTYCZNO-PLASTYCZNY
„ORLIM PIÓREM ZAPISANE”

Dnia 10 listopada 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Orła Białego w Sołtykowie odbył się IV Gminny Konkurs Humanistyczno - Plastyczny „Orlim Piórem Zapisane” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew.  W rywalizacji wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy.
Głównymi celami konkursu było:
Zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego
Rozbudzenie zamiłowania do pięknego, sugestywnego mówienia.
Kształtowanie i rozwijanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli
Uczniowie klas VI-VII mieli za zadanie przygotować autorskie wystąpienie na jeden z dwóch tematów: zwyczaje związane z zaślubinami w średniowiecznej Polsce albo obrzędy pasowania rycerskiego. Zmaganiom uczestników przyglądali się zaproszeni goście: p. Alina Kacperczyk - dyrektor ZOO, p. Łukasz Figura - radny powiatu radomskiego, p. Maria Ostrowska - przedstawiciel Stowarzyszenia Aktywni na Targowej, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Naszą szkołę godnie reprezentował Oliwier Adamczyk, który wcielił się w postać średniowiecznego rycerza i w pięknym stylu wygłosił przemówienie na temat obrzędu pasowania. Jury doceniło  talent krasomówczy naszego ucznia, ostatecznie przyznając mu II miejsce. Po zakończonym konkursie i wręczeniu nagród wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć występ artystyczny podejmujący tematykę patriotyczną przygotowany przez uczniów tamtejszej szkoły.
„ Tournee”  Kółka Teatralnego z Makowa z „Fatimskim Światłem”
   
W maju 2017r. minęło 100 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie. W Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego w maju tego roku już po raz trzeci mieszkańcy Makowa spotkali się pod zabytkową Kapliczką Matki Bożej, aby rozpocząć Majówkę. Właśnie podczas przygotowań do tej uroczystości łączącej mieszkańców Makowa ze społecznością szkolną przyszedł pomysł przedstawienia : „Fatimskie Światło”. Scenariusz był praktycznie gotowy, bo przecież sto lat temu napisało go „Niebo”. Należało go opracować , czego dokonała nasza scenarzystka p. Lidia Banaszkiewicz. Przydzielając role naszym młodym aktorom z kółka teatralnego , swoją intuicją wykazała się p. Dorota Lis- bibliotekarka Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Makowie, a zarazem główny reżyser przedstawienia. Doskonale wiedziała że Małgosia Gomuła wspaniale wcieli się w rolę Maryi, jej siostra Zosia Gomuła będzie Łucją, a Hiacyntę doskonale zagra Elizka Osowska. W rolę Franciszka wcielił się Oliwier Adamczyk, Aniołem pokoju została Ewa Kowalska, a Aniołami Stróżami: Natalia Chmielewska i Kinga Szpilska. Rodzinę zagrali: Dziadziusia: Paweł Chamerski, Babcię: Oliwia Szymańczyk i w dwóch przedstawieniach, w zastępstwie Oliwii opracowująca scenariusz Lidia Banaszkiewicz- wych. oddziału przedszkolnego. Wnuczką była Wiktoria Wolska, zaś sąsiadką Zuzanna Szwarniewicz. Mamę Franciszka i Hiacynty zagrała Natalia Sowa, a mamę Łucji  Julia Lis. Księdzem w przedstawieniu był Paweł Kościelniak, wójtem Piotruś Jabłoński, a więźniami: Daniel Krasiński, Michał Jaworski , Kamil Bator,  Adaś Tomczyk i Karol Zięba.                      
Siostry Franciszka i Hiacynty oraz Łucji , a zarazem kobiety z „tłumu” zagrały: Karolina Sowa, Natalia Szwarniewicz i Karolina Tokarska. Narratorami przedstawienia były : Maja Wólczyńska i Marysia Zięba. Drugim reżyserem była p. Katarzyna Zielińska- nauczycielka jęz. polskiego, natomiast nad efektami specjalnymi i muzyką czuwał p. Mariusz Chmielnicki- katecheta.   ---> czytaj dalej ...
Światowego Dnia Pluszowego Misia

Dnia 24 listopada w Publicznej Szkole  Podstawowej w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego już po raz jedenasty odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia połączona z pasowaniem na czytelnika
uczniów klasy  I. Uroczystość miała na celu:
- poznania historii powstania maskotki pluszowego misia,
- rozwinięcie zainteresowań literaturą dziecięcą,
- przybliżenie dzieciom postaci Patrona szkoły- Kornela Makuszyńskiego poprzez bohaterów jego książek,
- integrowanie uczniów klas O- III poprzez udział we wspólnych uroczystościach,
- zachęcanie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki- promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
W tym roku kółko teatralne przygotowało przedstawienie pt.: „Historia powstania pluszowego misia” według scenariusza opracowanego przez p. Lidię Banaszkiewicz. Uczennice kl. V wystąpiły z układem tanecznym do piosenki: „Pokochaj pluszowego misia”, która już od lat jest hymnem tej uroczystości.. Uczniowie klas młodszych bardzo chętnie włączyły się do wspólnego śpiewania razem ze swoimi pluszowymi misiami. Drugą częścią uroczystości było pasowanie na czytelników, którego dokonała p. dyr. Szkoły Magdalena Makuch. Po pasowaniu „Pierwszaki” udały się do biblioteki, aby wypożyczyć swoje pierwsze książeczki. „Misiowa” uroczystość była radosna, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie naszych milusińskich.
„Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

„Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

Od kilkunastu lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie biorą udział w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Konkurs wywodzi się z Australii, a w 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W Polsce organizowany jest od 1992 roku.
W tym roku konkurs odbył się 15 marca. Przystąpiła do niego liczna grupa uczniów z klas II – VII w sumie 39 uczniów, pisząc test w kategorii: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet. Każdy uczestnik otrzymał atrakcyjny upominek.
Dziewięcioro uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia.
1. Piotr Orlik – kategoria Maluch – klasa IIIB
2. Mikołaj Pieczeniak -  kategoria Maluch – klasa IVB
3. Kacper Dziocha -  kategoria Maluch – klasa IVA
4. Kamila Kasińska -  kategoria Maluch – klasa IVA
5. Paweł Kościelniak -  kategoria Beniamin – klasa VI
6. Oliwier Adamczyk -  kategoria Kadet – klasa VII
7. Paweł Chamerski -  kategoria Kadet – klasa VII
8. Zofia Gomuła -  kategoria Kadet – klasa VII
9. Patrycja Maciejczyk -  kategoria Kadet – klasa VII
                        GRATULUJEMY !!!

Zobacz więcej ...


NOC BIBLIOTEK

NOC BIBLIOTEK

Uczniowie z PSP im. Kornela Makuszyńskiego wzięli udział w Nocy Bibliotek zainicjowanej przez p. dyr. Biblioteki Publicznej w Skaryszewie we współpracy z Filiami Bibliotek z Gminy Skaryszew. Pierwsza Noc Bibliotek odbyła się pod hasłem „Rzeczpospoczyta” w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczennice klasy V z kółka teatralnego wystąpiły z przedstawieniem o Marszałku Piłsudskim. Wszyscy zaproszeni goście byli pod dużym wrażeniem występu młodych „aktorek”  przygotowanych przez p. bibliotekarkę z Filii Biblioteki w Makowie. Popłynęły słowa uznania za występ na tak wysokim poziomie. Uczeń klasy VII reprezentował szkołę w konkursie na postać Marszałka Piłsudskiego . Jego strój, wygląd i prezentacja postaci sprawiły ,że jury przyznało mu pierwsze miejsce. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się we współpracę dowożąc uczniów do Skaryszewa. Gratulujemy naszym uczniom sukcesów . Zobacz więcej ...


MAJÓWKA Z MAMĄ I TATĄ

MAJÓWKA Z MAMĄ I TATĄ

27 maja 2018r. już po raz czwarty Dyrekcja i Grono Pedagogiczne PSP im. Kornela Makuszyńskiego we współpracy z Filią biblioteki w Makowie oraz przedstawicielami Stowarzyszenia „Makowianie” zorganizowali uroczystą „Majówkę” połączoną z Festynem Rodzinnym. Mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się o godz. 14.00 przed zabytkową kapliczką Matki Bożej, aby wspólnie zaśpiewać Litanię Loretańską i pieśni Maryjne. Następnie wszyscy przeszli na teren szkoły, gdzie odbyła się część artystyczna poprzedzona pokazami strażackimi. Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I- III przedstawili programy artystyczne, a uzdolnieni muzycznie starsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalno- instrumentalne, które obejrzeli licznie przybyli mieszkańcy Makowa i wszyscy goście.  Po obejrzeniu i wysłuchaniu występów dzieci wręczyły rodzicom przygotowane upominki z okazji Święta Mamy i Taty. Kolejnym punktem uroczystości był występ cheerleaderek. Po wspaniałych pokazach  rodzice ze swoimi pociechami bawili się wspólnie pokonując konkurencje sportowe. Podczas spotkania można było skosztować lokalnych wypieków  przygotowanych przez gospodynie makowskie i rodziców uczniów naszej szkoły jak również kiełbaskami z grilla nad którym czuwali przedstawiciele Rady Rodziców. Nie zabrakło „dmuchańców i innych atrakcji takich, jak: wata cukrowa, malowanie twarzy , czy zdjęcia w przebraniu. Wszyscy  wspaniale się bawili. Była to bardzo udana uroczystość, o czym świadczy duże zainteresowanie zarówno mieszkańców Makowa, jak też przybyłych gości. Zobacz więcej ...


TERMY UNIEJOWSKIE

TERMY UNIEJOWSKIE


TERMY UNIEJOWSKIE
Na początku marca podczas lekcji wychowania fizycznego rozgorzała dyskusja na temat Term Uniejowskich. Okazało się, że większość nie odwiedziła jeszcze tego miejsca. Razem z uczniami ustaliliśmy termin na koniec kwietnia i od tego momentu zaczęli się zapisywać. W ciągu tygodnia wpisało się 45 uczniów, tym samym lista została zamknięta.
Zgodnie z planem 23.04.2018 i piękną słoneczną pogodą wyruszyliśmy do Uniejowa.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie oraz wykład w Zagrodzie Młynarskiej. Tam dzieci usłyszały w jaki sposób działa i jakie ma właściwości piec chlebowy. Miały możliwość własnoręcznego formowania podpłomyków z wody , mąki i soli, które po upieczeniu mogły zjeść.
Następnie ruszyliśmy w stronę kompleksu basenowego, w którym znajdowały się baseny kryte, otwarte baseny rekreacyjne, basen solankowo – uzdrowiskowy, bicze, dysze, jacuzzi, rwąca rzeka, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji. Tam dzieci świetnie się bawiąc spędziły ponad 3 godziny.
Na terenie kompleksu znajduje się również restauracja, gdzie wszystkie dzieci zjadły obiad, po czym wróciły do zabaw w wodzie.
Podczas drogi powrotnej do domu, pomimo zmęczenia dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami , śpiewały piosenki i puszczały z głośników swoją ulubioną muzykę. Zatrzymaliśmy się również w jednym z McDonaldów.
Wycieczka bardzo się podobała i dlatego w przyszłym roku szkolnym postaram się zorganizować wyjazd równie atrakcyjny.
Za wspaniałą opiekę nad dziećmi podczas całej wycieczki bardzo dziękuję Pani Edycie Chojnackiej, Agnieszce Kacy, Basi Kopyt i Panu Robertowi Rogali.
Justyna Adamczyk
Zobacz więcej ...


WITAMY WIOSNĘ Z NASZYM PATRONEM KORNELEM MAKUSZYŃSKIM

WITAMY WIOSNĘ Z NASZYM PATRONEM KORNELEM MAKUSZYŃSKIM


16 marca 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie odbyła się Uroczystość Powitania Wiosny połączona ze Świętem Patrona Szkoły.
W sali gimnastycznej zagościł wiosenny nastrój po występie artystycznym klasy III b przygotowanej przez p. Martę Gęburę. Uczniowie w kolorowych strojach recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce wiosennej.
Następnie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ilustracje do książek Kornela Makuszyńskiego”.
Laureatami zostali:

I miejsce – Maksymilian Jóźwik kl. 0 b
II miejsce – Kuba Hołuj kl. 0 b, Maciej Barszcz kl. II
III miejsce – Adam Tatar kl. I, Krzysztof Tatar kl. III a
Wyróżnienie – Julia Kozuj kl. III b, Maria Syta kl. II, Zuzanna Pyzara kl.0 a
Wyróżnienie DYREKTORA SZKOŁY – Natalia Pyszczek kl. 0 b
W bajkowy świat Kornela Makuszyńskiego wprowadzili zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniowie klasy III a, którzy przygotowani przez p. Alicję Grelę zaprezentowali inscenizację pt. „Koziołek Matołek”.
Kolejnym punktem uroczystości był konkurs artystyczny „Najciekawsza postać z utworów Kornela Makuszyńskiego”. Uczniowie z klas  IV – VII w przepięknych strojach wcielali się w role ulubionych bohaterów książek naszego patrona.
Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Oliwier Adamczyk kl. VII
II miejsce – Maja Wólczyńska kl. VI
III miejsce – Małgorzata Gomuła, Natalia Chmielewska, Maja Bartel, Eliza Osowska
Bardzo radosną  atmosferę wprowadziła klasa VII, która pod kierunkiem p. R. Rogali przedstawiła skecz „Lekcja o wiośnie”.
Na koniec uroczystości odbył się quiz wiedzy o twórczości Kornela Makuszyńskiego, w którym uczniowie brali bardzo aktywny udział i wykazali się ogromną wiedzą.
TO BYŁ WYJĄTKOWY DZIEŃ W NASZEJ SZKOLE!!!
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nad przebiegiem uroczystości czuwały: p. D. Lis, p. A. Kaca, p. M. Skrzypczak i p. L. Banaszkiewicz. Zobacz więcej ...


Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny !

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny !

Dnia 13.03.2018 r w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z uczniami klasy pierwszej i drugiej w ramach akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. W spotkaniu wzięli także udział rodzice i dziadkowie dzieci. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor. Następnie uczniowie obejrzeli film przypominający o konieczności noszenia odblasków w czasie poruszania się po drogach. Potem odbyła się bardzo ciekawa rozmowa o bezpieczeństwie na drodze. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie oraz ich rodzice otrzymali odblaski. Zobacz więcej ...


Wycieczka do Muzeum Wsi Radowskiej

Wycieczka do Muzeum Wsi Radowskiej

          Dnia 09.03 2018r. została zorganizowana wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, klasy I i II. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej tradycjom i zwyczajom Świąt Wielkanocnych. Dzieci pod kierunkiem pań instruktorek samodzielnie wykonały palmy wielkanocne. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie dawnych wiejskich zabudowań . Uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak żyło się dawniej na wsi, ale także zwiedzili zabytkowy wiejski Kościół i dworek. Wycieczka miała na celu przybliżenie Tradycji Świątecznych, historii polskiej wsi, poznawanie bliższej i dalszej okolicy, jak również integrowanie uczniów . Zobacz więcej ...


Wyjazd do parku trampolin JumpWorld

Wyjazd do parku trampolin JumpWorld


9 marca uczniowie klasy 5 i 4B uczestniczyli w wycieczce do Radomia. Celem wyjazdu był park trampolin JumpWorld – jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo- rozrywkowej mapie Radomia, oraz seans filmowy „Cudowny chłopak”.
Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczestnicy wycieczki mogli korzystać z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.
Po zajęciach sportowych uczniowie wraz z opiekunami(Justyna Adamczyk, Robert Rogala) udali się do kina (Galeria Słoneczna).Obejrzany film nosi tytuł „Cudowny Chłopak” . To opowieść o przezwyciężeniu trudności, sile charakteru i dobru. Film uświadamia nam, że piękno to coś więcej niż wygląd zewnętrzny. Nikt z nas nie jest idealny. Dlatego należy zapamiętać, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze czuje się tylko sercem”.
Justyna Adamczyk
Zobacz więcej ...


Wyjazd na lodowisko

Wyjazd na lodowisko

Dnia 09.02.2018 uczniowie z klasy VI i VII pod opieką Pani Justyny Adamczyk, Pani Moniki Skrzypczak oraz Pani Emilii Szwarniewicz wybrali się na lodowisko MOSiR przy ul. Narutowicza. Większość uczestników wycieczki pod względem techniki i umiejętności, świetnie sobie radziła z jazdą na łyżwach, szczególnie te osoby, które jeżdżą na rolkach. Naturalnie nie obyło się bez upadków. Były również i takie osoby, które po raz pierwszy stawiały kroki  na lodowisku. Wszyscy jednak korzystali z dobrego humoru i wspaniałej atmosfery na lodzie. Zmęczeni uczestnicy następnie udali się piechotą do Galerii Słonecznej na ciepły posiłek. Po czasie wolnym uczestnicy wycieczki punktualnie wstawili się w umówionym miejscu, by całą grupą przejść do sali kinowej. Tam czekał na nich film Narzeczony na niby który wcześniej wybrali wspólnie z opiekunami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, zwłaszcza, że pogoda również dopisała.
Zobacz więcej ...


BAL KARNAWAŁOWY

BAL KARNAWAŁOWY

12 stycznia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Makowie odbył się wyczekiwany od wielu tygodni bal karnawałowy. Tego dnia w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było podziwiać piękne królewny, księżniczki, wróżki, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci z wielkim zapałem uczestniczyły w zabawach i konkursach organizowanych przez animatorów. Ogromne wrażenie na dzieciach i dorosłych zrobiły kolorowe bańki mydlane unoszące się w powietrzu. Na koniec zabawy odwiedził nas po raz kolejny św. Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
Dzi
ękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów.
KOLEJNY BAL KARNAWA
ŁOWY JUŻ ZA ROK!
Zobacz więcej ...


"Popołudnie z kolędą” w Makowie

"Popołudnie z kolędą” w Makowie

Dnia 07. 01. 2018r. już po raz czwarty w PSP, w Makowie im. Kornela Makuszyńskiego odbyło się kolędowanie. Na początku Pani dyr. Magdalena Makuch serdecznie powitała wszystkich licznie przybyłych gości, Księży Proboszczów Bolesława Walendzika ze Skaryszewa i Andrzeja Wąsika z Makowca , władze gminy, makowskie gospodynie, mieszkańców Makowa, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Razem
z p. bibliotekark
ą Dorotą Lis oraz p. sołtys Krystyną Stanios, które były współorganizatorkami uroczystości zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewu i podziękowała wszystkim za przybycie. Kolędowanie rozpoczął występ grupy Kolędników- uczniów klasy VII pod kierunkiem p. Doroty Lis. Następnie najmłodsi uczniowie szkoły dzieci z oddziałów przedszkolnych przedstawiły Jasełka: Mały Pastuszek autorstwa Lidii Banaszkiewicz przygotowane pod kierunkiem p. Agnieszki Kacy i p. Lidii Banaszkiewicz. Kolejnym punktem spotkania były występy muzyczne uczniów klas IV- VII pod kierunkiem p. Agnieszki Szarpak. Po występach uczniów rozpoczęło się wspólne śpiewanie kolęd . Na tle pięknej dekoracji, w podniosłym nastroju któremu ciepła dodawał blask zapalonych świec p. Edyta Nosowska rozpoczęła i poprowadziła wspólnie z p. Agnieszką Szarpak śpiewanie najpiękniejszych pieśni, jakimi są kolędy. Wszyscy bardzo chętnie włączyli się do kolędowania, każdy miał możliwość wyboru swojej ulubionej kolędy, czy pastorałki. Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz Gospodynie makowskie. Spotkaniu towarzyszyła miła, serdeczna atmosfera . Na zakończenie p. dyr. Jeszcze raz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości . Zobacz więcej ...


„Idą, idą kolędnicy”… po Makowie

„Idą, idą kolędnicy”… po Makowie

Wędrowna trupa teatralna składająca się z uczniów klasy VII, z końcem roku 2017 w dniach 27-31 XII zamieniła się w kolędników. Trupa w składzie:gwiazdor- Paweł Chamerski, pasterz Oliwier Adamczyk, anioł Marysia Zięba, diabeł - Zosia Gomuła, śmierć Oliwia Szymańczyk, żyd Natalia Szwarniewicz oraz gospodyni bibliotekarka p. Dorota Lis z Izby Ludowej wyruszyła z kolędnikami po Makowie. Paweł Gwiazdor prowadził swoją trupę od domu, do domu. Uczniowie śpiewali hymn pt:Idą, idą kolędnicy, a następnie w domach recytowali teksty winszując zdrowia i pomyślności dla domowników i całego obejścia, przeplatając życzenia śpiewem kolęd i pastorałek. Na koniec gospodyni p. Dorota Lis dziękowała za gościnę
i zaprasza
ła na wspólne kolędowanie, które miało się odbyć 7.01. 2018r. w sali gimnastycznej. Kolędnicy za swoje występy od gospodarzy dostawali słodycze, owoce i datki pieniężne. Z tego miejsca chciałam wszystkim przyjmującym kolędników bardzo serdecznie podziękować za uśmiech, życzliwość i dobre słowo, a także za wszystkie podarki. Obiecuję, że tam gdzie nie dotarliśmy w tym roku postaramy się dotrzeć w następnym. Dobrze wiedzie, że byliśmy mile wyczekiwanymi gośćmi. Myślę, że odnowiona tradycja kolędowania przyjęła się w naszej miejscowości. Warto ją podtrzymać i kontynuować w latach następnych wzorując się na słowach Jana Gawińskiego: Nie znoście tych zwyczajów. Co do nas wiekiem doszło i wiekom się ostało, trzeba by w wiek poszło.
Dorota Lis
bibliotekarka.
Zobacz więcej ...


Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

W czwartek 14 grudnia w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach wzięło uudział 8 szkół z gminy Skaryszew. Byli to przedstawiciele szkół podstawowych z Makowa, Modrzejowic, Chomentowa Puszcz,Skaryszewa, Dzierzkówka Starego, Makowca oraz klas 7 z Makowa, Skaryszewa, Dzierzkówka Starego, Chomentowa Puszcz którzy walczyli z uczniami gimnazjów z Makowca oraz ze Skaryszewa. W kategorii klas młodszych II zaszczytne miejsce zajęły dziewczęta z Makowa, natomiast chłopcy uplasowali się na miejscu V. W grupie starszej reprezentacja klasy 7 dziewcząt i chłopców dzielnie walcząc zajęli IV miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności uczniom naszej szkoły. Zobacz więcej ...


Bożonarodzeniowy Kiermasz Charytatywny

Bożonarodzeniowy Kiermasz Charytatywny

W dniu 10 grudnia na Rynku Głównym w Skaryszewie po raz pierwszy odbył się Bożonarodzeniowy Kiermasz Charytatywny. Wyjątkową atmosferę tworzyła przepiękna scenografia ze świąteczną muzyką w tle. Do współpracy zaproszono wszystkie szkoły z gminy Skaryszew, które wystawiły na sprzedaż prace swoich uczniów. Były to przepiękne ręcznie robione bombki, świeczniki, szopki, aniołki, ozdobne choinki i stroiki. W rolę sprzedawców wcielili się przede wszystkim uczniowie należący do szkolnego wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim. Była to dla nich wspaniała okazja by wspomóc chorych i cierpiących. Dochód ze sprzedaży zasilił konto podopiecznych Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Nie zabrakło również specjałów polskiej kuchni, które przygotowały gospodynie z Kół Gospodyń z poszczególnych wsi.
Dyrekcja szkoły wraz z całym Gronem Pedagogicznym pragną złożyć gorące podziękowania wszystkim uczniom, jak i rodzicom, którzy tak szczytnie dołączyli do tej szczytnej idei.
Zobacz więcej ...


„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom wolontariuszki i wolontariusze z klasy VII raz w tygodniu odwiedzają oddziały przedszkolne i czytają swoim młodszym kolegom i koleżankom piękne baśnie,wiersze i opowiadania.
Dzieci z uwag
ą słuchają i wyczekują kolejnej wizyty wolontariuszy.
Zobacz więcej ...


MIKOŁAJKI

MIKOŁAJKI

6 grudnia 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0b  odwiedził Święty Mikołaj ze swoimi elfami. Długo oczekiwani goście wywołali uśmiech
na twarzach przedszkolaków. Odbyły się wspólne zabawy, tańce i śpiew.
Elfy opowiedziały o tradycjach mikołajkowych i razem z dziećmi udekorowały świąteczne pierniki.
Przedszkolaki zaprosiły wyjątkowych gości za rok, obiecując, że czekając na nich będą bardzo grzeczne!
Zobacz więcej ...


Mikołaj kl. III

Mikołaj kl. III

W dniu 01.12.2017 r. w ramach „Mikołajek” klasy III wybrały się na wycieczkę zorganizowaną przez wychowawczynię klasy III b  p. Martę Gębura. Opiekunem klasy III a była p. Alicja Grela.
Pierwszą z zaplanowanych atrakcji było uczestnictwo w warsztatach „Majsterkowo” prowadzonych w markecie budowlanym Castorama w Radomiu. Uczniowie samodzielnie i co ważne – własnoręcznie wykonywali roboty z wykorzystaniem materiałów stolarskich oraz tapet i różnorodnych dodatków, w które wyposażone było każde stanowisko pracy. Dzieci w skupieniu i z dużym zaangażowaniem wykonywały swoje prace. Na zakończenie warsztatów pracownik Castoramy zapakował wszystkim uczestnikom roboty oraz rozdał pamiątkowe ołówki. Uczniowie byli zachwyceni zajęciami, w których brali aktywny udział.
Ostatnim punktem programu był seans filmowy w kinie Helios. Oglądaliśmy piękny, poruszający a jednocześnie humorystyczny film „Pierwsza gwiazdka” opowiadający o pierwszych świętach Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej ...